مبل گستر

پزشکی-سلامت

تاثیر ماسک بر کرونا-معرفی انواع ماسک N95

اسفند ۲۵, ۱۳۹۸ | 40

آیا زدن ماسک برای پیشگیری از کرونا موثر است؟ آیا استفاده از ماسک برای جلوگیری از کرونا توصیه می شود؟

یکی از صحنه‌هایی که دیدن آن هنگام اپیدمی بیماری‌های ویروسی برایمان آشناست، افرادی است که ماسک به صورت دارند. استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس روشی معمول در بسیاری از کشورهاست، از جمله در جریان شیوع اخیر ویروس کورونا در چین.

در کشورهای مختلف مردم از ماسک صورت هنگام آلودگی هوا هم استفاده می کنند. که معمولا نیز در هنگام آلودگی از ماسک N95 استفاده می شود.

ماسک بروی صورت

ویروس شناسان اعتقادی به موثر بودن ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس های هوازی ندارند.

با این حال شواهدی موجود است که نشان می دهد ماسک صورت می تواند به پیشگیری از انتقال ویروس از دست به دهان کمک کند.

قطر منافذ ماسک های موجود در بازار از ۳ تا ۵ میکرون و اندازه ویروس کرونا ۱۲۵نانو میکرون است و بنابراین محافظ خوبی برابر ویروس کرونا و عدم ابتلای آن نیست.

 ماسک های موجود در بازار برای افراد مبتلا به ویروس کرونا مفید است، زیرا یکی از راه های انتقال این ویروس قطرات بزاق و موجود در دهان است که این ماسک ها می تواند برای جلوگیری از انتشار این ذرات در هوا کارایی داشته باشد.

عبور ویروس کرونا از منافظ ماسک

البته پوشیدن ماسک می‌تواند خطر انتقال ویروس از خطر “پخش شدن” از طریق عطسه یا سرفه را کاهش دهد و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان فراهم آورد.

در این مطلب می خواهیم انواع ماسک مناسب در مقابله با شیوع ویروس کرونا را برای شما معرفی کنیم تا با تهیه این نوع از ماسک ها، از خطر ابتلای خود و اطرافیانتان به این ویروس، بکاهید.

معرفی انواع ماسک

ماسک ها در انواع مختلف و گزینه های مختلفی وجود دارد ، که در برخی افراد منجر به سردرگمی خواهد شد و ممکن است از نوع اشتباهی از ماسک استفاده کنید در ادامه شما را با انواع مختلف ماسک آشنا خواهیم شد.

ماسک پزشکی :

ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها با موادی طراحی شده اند که می توانند ذرات بزرگ ، ترشحات و … را مسدود کنند ، همه این موارد ممکن است حاوی ویروس یا باکتری هایی باشد که برای شما مضر باشد. 

ماسک پزشکی و ماسک جراحی

با این حال ، ذرات کوچک ممکن است هنوز هم بتوانند به یک ماسک پزشکی نفوذ کنند. 

ماسک فقط با اندازه مناسب صورت شما کارآمد است، شکاف بین ماسک و پوست شما باعث می شود آلاینده ها وارد قسمت بینی شما شوند و باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند.

انواع ماسک فیلتردار :

ماسک های FFP :

ماسک های FFP که با استاندارد اروپایی EN149: 2001 طبقه بندی شده اند :

ماسک فیلتر دار FFP1 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۵ میکرون با فیلتراسیون ۸۰ درصد

واسک FFP1 face mask

ماسک فیلتر دار FFP2 : ماسک مناسب برای ذرات بین ۲ تا ۵ میکرون با فیلتراسیون ۹۴ درصد

ماسک FFP2 face mask

ماسک فیلتر دار  FFP3 : ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از ۲ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد

ماسک FFP3 face mask

ماسک های فیلتر دار N و P و  R :

ماسک های N و P و  R که با استاندارد امریکایی NIOSH طبقه بندی شده اند :

ماسک N95 :

ماسک N95 face mask

حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک تنفسی N95 مورد تأیید NIOSH که توسط سازمان غذا و داروی (FDA) به عنوان ماسک جراحی نیز پاکسازی شده است.

ماسک N99 :

ماسک N99 face mask

حداقل ۹۹٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک N100 :

ماسک N100 face mask

حداقل ۹۹.۹۷٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

ماسک فیلتر دار R :

ماسک R95 : حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. تا حدودی در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R95 face mask

ماسک R99 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد. در برابر روغن مقاوم است.

ماسک R100 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد ، در برابر روغن مقاوم است.

ماسک فیلتر دار P :

P95 – حداقل ۹۵٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک P95 face mask

P99 – حداقل ۹۹٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

P100 – حداقل ۹۹.۹۷٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. به شدت در برابر روغن مقاوم است.

ماسک فیلتردار کربن اکتیو یا کربن دار :

در این نوع ماسک ها لایه هایی از کربن فعال شده به منظور حفاظت در مقابل گاز ها و بخار ها در نظر گرفته می شوند که باعث می شود که بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسک نفوذ نکند. مناسب جهت فیلتراسیون و تصفیه کامل آلودگی هوا شهری و ریزگرد های موجود در هوا می باشد و جهت حذف نسبي بوي موادآلي و به علت داشتن لايه كربن اكتيو در محيط هایی كه داراي گرد وغبار و بوي مواد آلي ضعيف مي باشند، استفاده مي شوند

تاریخ انقضا و عمر مفید استفاده از ماسک فیلتردار :

اگر در محیط های آلوده قرار دارید به سبب جلوگیری از انتقال ویروس و عفونت ها باید از ماسک استفاده کنید، که باعث می شود تصفیه هوای تنفسی شما می شود. بر خلاف باور عمومی که در بین مردم رواج پیدا کرده است ماسک ها وسیله ای موقتی هستند که بصورت یکبار مصرف می توان از آنها استفاده کرد پس لازم به ذکر است هیچگاه از محصولات بهداشتی یک بار مصرف بطور مکرر استفاده نکنید زیرا هر صورت بند فیلتردار یک بازه زمانی مشخصی دارد که به عنوان طول عمر آنها در نظر گرفته می شود.

تفاوت بین ماسک پزشکی و یک ماسک N95 :

ماسک N95 وسیله ای است که برای جلوگیری از ۹۵٪ ذرات بسیار کوچک استفاده می شود. بر خلاف ماسک های پزشکی ، ماسک N95 با امنیت بیشتری روی صورت و پوست شما قرار می گیرد و قادر است ذرات موجود در هوا را فیلتر کند.  

در حالی که یک ماسک N95 می تواند ۹۵٪ از ذرات بسیار کوچک را مسدود کند (بسیار کوچک که ۰.۳ میکرون در نظر گرفته می شود) هنوز ۵٪ احتمال وجود دارد که ذرات مضر بتوانند در دستگاه تنفس نفوذ کنند.

آموزش ساخت ماسک n95 همراه با فیلتر کربن فعال در خانه

به دلیل کبود ماسک و یا بالا بودن قیمت ماسک های موجود در بازار تصمیم گرفیم آموزش ماسک فیلتر دار با وسایل ساده در منزل را آموزش دهیم.

پودر کربن اکتیو و یا ذغال فعال را میتوانید از فروشگاههای لوازم شیمی و یا آزمایشگاهی خریداری کنید و یا آنرا در خانه بسازید.


برای برش الگو کلیک کنید » لینک برش الگوی ماسک

چند نکته درباره نحوه قرار دادن ماسک : 

» قبل از استفاده از ماسک حتما دستان خود را بشویید

» هنگامی که یک ماسک جدید را از جعبه درمی آورید ، آن را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص ، سوراخ و پارگی در ماسک وجود ندارد د

» برای اینکه ماسک تا حد ممکن به پوست شما نزدیک شود ، قسمت بالای ماسک دارای لبه خمیده اما محکم خواهد بود که می تواند در اطراف بینی شما قرار گیرد. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود اطمینان حاصل کنید که این قسمت به سمت بالا قرار دارد. 

» قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است ، در حالی که قسمت بیرونی دارای نوعی رنگ است. قبل از استفاده از ماسک بر روی صورت خود ، اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد. 

روش صحیح برداشتن ماسک از روی صورت :

» قبل از برداشتن ماسک ابتدا دست هایتان را مجدد بشورید.

» برای برداشتن ماسک از بندهای آن استفاده کنید اصلا به فیلتر آن دست نکنید چون منبع آلودگی هستند.

» پس از استفاده از ماسک آن را داخل کیسه ای پلاستیکی قرار دهید و به سطل زباله بیندازید.

» پس از برداشتن ماسک مجدد دست هایتان را بشورید تا آلودگی های منتقل شده به دست هایتان نیز از بین برود.

نکنه : ماسک های معمولی توان مقابله با ذرات ریز و آلاینده را ندارند اما ماسک های فیلتردار پیشگیری از عفونت های ریوی و اختلالات تنفسی، قابلیت استفاده در هر نوع محیط، توانایی جلوگیری از ذرات ریزگردها و انواع ویروس از جمله توانایی های منحصر به فرد ماسک های نانو هستند که منافذ این ماسک ها بزرگ تر از ویروس کرونا می باشد.

 • دکتر صمد مصدقی گفت:

  سلام روز بخیر و عرض ادب همانطوریکه شما به تفصیل در مورد نقش ماسک در جلوگیری از پخش درابلت های حاوی ویروس توضیح دادید اگر همه بیرون از منزل ماسک بزنند در کل
  برای پیشگیری خیلی موثر و مفید است ولی یک عده بزنند یک عده نه زیاد نمی شه روی اثرات مفید حساب باز کرد و موضوع دیگر نصب محل خروج باز دم روی ماسک ها بعلت بیرون دادن راحت ذرات حاوی ویروس به بیرون عملا زدن ماسک در افراد بیمار را از نظر جلوگیری از پخش بیماری بی ثمر یا حتی خطرناک کرده کاش در ماسک هایی که مصرف عمومی دارند این اگزوز حذف شود یا زدن ماسک اگزوز دار در محافل عمومی ممنوع شود مردم این اگزوز را با فیلتر اشتباه می گیرند البته استفاده از انواع خاص ماسک توسط کادر درمان در بالین بیمار کرونایی بحثش جداست

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام . سپاس فراوان بابت دیدگاه شما جناب دکتر.انشالله این دیدگاه شما خونده بشه و بهش عمل بشه.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما

 • نسیم گفت:

  سلام ببخشید ایا میشه ماسکای سه لایه رو بعد از استفاده حرارت داد و اتو کشید اینکار تأثيري در از بین بردن ویروس و باکتری ها داره ، چون من کلا ده دقیقه تو محیط عمومی هستم و بعدش ماسک و درمیارم و روی شوفاژ میزارم تا فردا

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام . توصیه شده از ماسک فقط یک بار استفاده شود و این که در حرارت بالا ویروس از بین می رود نیز در مراجع رسمی زبادی ثبت شده است.در صورت امکان بهتر است از ماسک جدید استفاده شود.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • محسن گفت:

  ماسکهای کربنی پارچه ای تا چه مدتی قابلیت استفاده دارند؟ آیا با شستشو مجددا قابل استفاده هستند؟ نحوه شستشو چگونه باید باشد؟

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام هیچ استاندارد خاصی مبنی بر مدت زمان استفاده از این ماسک ها وجود ندارد و معمولا بیشتر از ۸ ساعت توصیه نشده و در هیچ مرجع رسمی شستشو این گونه ماسک ها اعلام نشده است.
   لازم به ذکر است برای جلوگیری از شیوع کرونا ماسک های معمولی نیز پاسخگو هستند .
   با آرزوی موفقیت

 • سالار گفت:

  سلام
  جنس پارچه ها را نفرمودین
  و دمتون گرم که اینقدر دلسوزانه مطالب را جمع اوری کرده اید با وجودی که تخصص شما مبلمان است.
  کاش قرنطینه ادامه یابد و فعلا کسب و کارها تعطیل بمانند تا هوا کمی گرم شود

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام ضمن تشکر بابت دیدگاه پر انرژی شما لازم به ذکره از هر نوع پارچه ای می توانید استفاده نمائید اما بهتر است از پارچه های نانو و پارچه هایی که نفوذ پذیری کمتری دارند استفاده شود.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • رها گفت:

  سلام اینجوری که گفتید ماسک هایی که در دسترس ماست هیچ محافظتی در مقابل کرونا ویروس نداره لطفا یه راهکار ارائه بدید برای کسی که چاره ای نداره و مجبوره بره سر کار راننده تاکسی هست و شغلش پرخطره ، چه کار کنه که آلوده نشه ؟

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام . اگر ماسک توسط همه زده بشه مسلما تاثیر گذار خواهد بود و زدن ماسک از تماس مستقیم دست آلوده به دهان و بینی جلوگیر میکند و در زمان عطسه مانع از پرتاب آب بزاق بروی سطوح و هوا می شود.
   بهترین راه که حفظ قرنطینه است ولی خب راننده تاکسی جز شغل هایی هست که برای کسب درآمد نیاز به حضور فیزیکی است که ریسک بالایی دارد و پوشیدن دست کش و زدن ماسک و عدم لمس صورت بدون شستشو و ضدعفونی کردن ماشین و سطوحی که مسافران در تماس با آن ها بوده اند می تواند جز اقدامات برای پیشگیری باشد.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • قاسم گفت:

  به نظرم ماسک هیچ تاثیری نداره تو مبتلا شدن به این ویروس! از اون بدتر اینه که شخص مبتلا هم این ماسک رو بزنه یه عطسه بزنه از همون سوپاپ هر چی هست میزنه بیرون! یکی از این ماسک های n95 رو کلا اجزاش رو بررسی کردم که یه مسئله مربوط به سوپاپش بود که مثل اسباب بازی میمونه و مسخره بود و اصلا عملکردی نداره! واقعا بخواد عمل کنه باید دورتادور با صورت چسب زده بشه و پارچش به اندازه نیم سانتی باشه که اون وقت احتمال خفگی زیاده XD اصلا سوپاپ نداشت بهتر بود و کاراییش بالاتر بود! یا بهتر بگم سوپاپ رو با تلمبه نفت که قدیم ازش استفاده میشد تصور کنید! برای فهمیدن منظورم دهنتون رو از داخل ماسک بزارین رو سوپاپ و مکش کنید!! و صد البته به نظرم پارچه ی این ماسک ها صنعتی هستش و تنها عملکردش تو محیط غردگباری باشه و فقط بتونه گرد غبارهای درشت رو فیلتر کنه نه ویروس به اندازه ۱۲۵ میکرون رو! ولی باز این ماسکها البته با پارچه ای به زخامت پارچه ماسک n95 ولی بدون سوپاپ میتونه جلوگیری کنه از معلق شدن ویروس تو هوا توسط بیماری که این ماسکی که تشریح گردم رو زده باشه! با تشکر از سایت خوبتون

  1. مبل گستر گفت:

   ممنونم از دیدگاهتون . نظر لطف شماست 🌹🌹🌹

 • حبیب گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از زحمتی که برای تهیه مطالب مرتبط با ماسک در شرایط فعلی کشیدید ولی متاسفانه رفرنس مطالب را ارائه نکردید لذا فعلا نمی تونم اعتماد کنم.
  دیدگاه فوق ارسال نمیشه و پیام میده قبلا فرستادید و تکراری هست.
  من اولیبن بار هست که سایت شما را می بینم.

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام. مطالب در سایت ما توسط چندین نویسنده از سایت های مرجع داخلی و خارجی با تحقیق و مطالعه منتشر میشه و نظر شما برای ما محترم و پذیرفته هست و سپاس فراوان از بازدید و نظر شما
   لازم به ذکره که دو دقیقه قبل دیدگاه دیگه ای از شما ثبت شده.
   موفق و پیروز باشد

 • حبیب گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از زحمتی که برای تهیه مطالب مرتبط با ماسک در شرایط فعلی کشیدید ولی متاسفانه رفرنس مطالب را ارائه نکردید لذا فعلا نمی تونم اعتماد کنم.متشکرم

 • Samin گفت:

  سلام وقت بخیر ،خسته نباشید،روشی برای تشخیص ماسک تقلبی از اصل میشه بگید ؟چون همه جا دارن ماسک میفروشن

  1. مبل گستر گفت:

   ماسک های که اکثراً بدون نام و نشان و فقط در یک بسته‌بندی ساده پلاستیکی عرضه می‌شود، فاقد ‏کارایی مطلوب است و با بررسی اولیه برخی از آن‌ها متوجه می‌شویم که فاقد فیلتر مناسب هستند و در ‏تولیدشان حتی به جای فیلتر از یک قطعه پلاستیک استفاده شده است. در عین حال در قسمتی که فیلتر ‏نصب شده، شکافی وجود دارد که هوا بدون عبور از هیچ لایه‌ای وارد مجاری تنفسی شخص می‌شود و ‏نمی‌تواند مانع تنفس هوای آلوده شود.

 • پژمان گفت:

  سلام من هم جزو کادر درمان هستم چون ماسک n95نداریم مجبور شدم ماسک نیم صورت شیمیایی np305 گرفتم ایا تاثیری دتره یا از اون هم رد میشه

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام و عرض خسته نباشید و خدا قوت
   همونطور که خودتون فرمودید این ماسک شیمیایی است و برای جذب گاز و بخار های شیمیایی می باشد که ذره های بسیار درشت تری نسبت به ویروس کرونا دارند و اطلاعاتی از میزان قدرت جذب فیلتر کربن این ماسک پیدا نکردم.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • Mahsa گفت:

  سلام چرا نمیشه فیلم آموزشی دوخت ماسک رو ذخیره کنم؟
  برای تهیه ماسک نیاز به فیلم دارم

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام.بعد از اجرای فیلم بروی علامت چرخ دنده کلیک کنید و از قسمت دانلود کیفیت مورد نظر خود را انتخاب و دانلود نمایید.
   موفق باشید.

 • 16804 گفت:

  اول توکل بخدا من جانباز شیمیایی ریه هستم که دوروز یکبار برای شارز کپسول بروم وهمچنین برای گرفتن داروهای خاص ریه واعصاب بروم وکسی هم ندارم که بره حالا چطوری با مسکلات دیگه بیرون نرم

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و احترام . مورد شما جز موارد استثنا هست و خروج از منزل با خطر بیشتری برای شما همراه هست.با رعایت توصیه های ایمنی و بهداشتی احتمال خطر را کاهش دهید.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت

 • حجت گفت:

  با عرض سلام.آیا فیلتر p100 جهت جلوگیری از بیماری کرونا مناسب است؟

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و وقت بخیر . دوست عزیز ویروس کرونا بسیار کوچکتر از منافظ و فیلتر ماسک های موجود می باشد و صرفا برای مبتلایان و کسانی که احتمال مبتلا بودن دارند به منظور جلوگیری از ترشحات عطسه و سرفه و ابتلا دیگران مناسب است و همچنین برای کسانی که مبتلا نیستن به منظور جلوگیری از برخورد مستقیم ناخودآگاه دست با دهان و بینی خود می باشد و زمانی تاثیر قابل توجهی خواهد داشت که همه از ماسک استفاده کنند.
   موفق باشید

 • مهدی دادار گفت:

  سلام.من در استان خوزستان شهرستان بهبهان هستم با نامه دانشکده نیاز به۲۰۰۰۰ ماسک مناسب جهت جلوگیری از افزایش کرونا داریم.خواهشمند است کمک کنید.التماس دعا

 • حمید رضا سیاوشی گفت:

  سلام سال نو مبارک .لطفا ماسک N100دارید .در صورت موجودی تماس بگیرید

  1. مبل گستر گفت:

   سلام ممنونم .خیر دوست عزیز

 • مهسان گفت:

  سلام
  من کادر درمان هستم و بطور بی وقفه روزی حدود یکساعت تا یکساعت و نیم از ۳۰ تا ۳۵ بیمار آلوده به ویرووس کرونا نمونه برداری میکنم و معمولا از ۲ تا ماسک ساده و یک ان ۹۵ استفاده میکنم به دلیل مشکلات ریوی خودم تنفسم بسیار سخت میشه. خواستم ببینم ماسکی که درصد محافظتی بالای ضد ویرووس رو داشته باشه و بتونم به تنهایی از اون استفاده کنم وجود داره؟

  1. مبل گستر گفت:

   با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت خدمت شما بزرگوار
   طبق مطالب گفته شده در این پست ویروس کرونا تقریبا ۲۴ برابر کوچکتر از منافذ ماسک ها هستند بهتر هست که از لباس و عینک و ماسک های مخصوص استفاده کنید و اینکه گذاشتن سه ماسک و یک ماسک تاثیر به سزایی نخواهد داشت و استفاده از یک ماسک فیلتردار N95 برای جلوگیری از تماس مستقیم پرتاب ترشحات هنگام سرفه و عطسه فرد مبتلا هست که توصیه شده ۲ ساعت یک بار تعویض شود.
   با آرزوی سلامتی برای شما و تشکر از زحمت هایی که برای جامعه ما می کشید.
   سالم وسلامت و موفق باشید🌹🌹🌹🌹

 • رحیم گفت:

  پس ماسک جلوگیری نمیکنه از کرونا؟

  1. مبل گستر گفت:

   بله ، به دلیل کوچک تر بودن ویروس کرونا نسبت به منافظ ماسک ها راه پیشگیری محسوب نمیشه.اما زدن ماسک از شیوع و انتقال اون جلوگیری میکنه و دلیلش هم پرت شدن ویروس از دهان فرد مبتلا هنگام عطسه و سرفه هست.از اونجایی که این بیماری حدود دوهفته خاموش تو بدن فرد مبتلا وجود داره و تا زمان ظاهر شدن علایم ویروس کرونا نمیشه تشخیص داد از این رو زدن ماسک الزامی هست.
   موفق باشید 🌹🙏

 • محمدعلی حقگو گفت:

  مرسی از اطلاعات خوب و کاربردی که انتشار دادین

  1. مبل گستر گفت:

   موفق باشید 🌹🙏

 • سید مجید گفت:

  دمتون گرم

  1. مبل گستر گفت:

   موفق باشید 🌹🙏

 • ناصر گفت:

  چقدر جالب، عالی بود👌👌👌

  1. مبل گستر گفت:

   خواهش میکنم .
   موفق باشید🌹

 • نازگل گفت:

  کاش فیلتراش هم در دسترس همه بود . ممنون از اطلاع رسانی

  1. مبل گستر گفت:

   خواهش میکنم .
   موفق باشید 🌹

 • دیدگاهتان را بنویسید

  *

  code


  مرجع تخصصی مبلمان و چوب با سال ها تجربه و کادری مجرب با قیمت های استثنایی و کیفیت عالی آماده خدمت رسانی به شما هموطنان گرامی می باشد

  آخرین پروژه های مبل گستر