مبل گستر

نگهداری مبلمان

شستوشو مبل تمیز کردن مبل پارچه ای

اسفند ۳, ۱۳۹۸ | 5

 شستوشو مبل تمیز کردن مبل پارچه ای در خانه کار سختی نیست فقط لازم است بدانید جنس پارچه مبلی شما چیست و چگونه می‌توان آن را تمیز کرد.

مبلمان خانه از جمله وسایلی است که علاوه بر تمیز کردن و گردگیری مرتب، هرازگاهی نیاز به شستشو دارد.

در این مطلب ضمن بیان اقداماتی که می‌بایست قبل از شستشوی مبل پارچه ای انجام دهید به آموزش کامل شستشو و تمیز کردن مبل پارچه ای و ذکر روش های پاک کردن لکه های رو مبل پارچه ای نیز خواهیم پرداخت.

اقدامات لازم قبل از شستشو و تمیز کردن مبل پارچه ای

قبل از شروع تمیز کردن مبل پارچه ای در منزل خود مراحل زیر را انجام دهید.

جارو برقی بکشید :

بهتر است یک‌بار با جاروبرقی به خوبی لای درزها و کناره‌های دسته‌های مبل را قبل از اینکه بخواهید شروع به شستن مبل در خانه کنید، جاروکشی نمایید.

روی کوسن‌ها، لای درزها و زیر تشک اصلی را نیز فراموش نکنید تا هیچ‌گونه آشغال یا آلودگی روی مبل باقی نماند.

از یک برس خشک برای گردگیری مبل استفاده کنید:

کل بدنه مبل را با یک برس گردگیری کنید تا اگر آشغال یا گردوغبار انباشته شده روی بدنه آن وجود دارد از بین برود. در صورت وجود گردوغبار دوباره جاروکشی کنید. برای از بین بردن پرز و موهایی که جاروبرقی نمی‌تواند بروبد از غلتک پرزگیر مخصوص استفاده کنید و آن را در سراسر مبل بکشید تا هیچ مویی روی مبل جا نماند.

سطوح غیر پارچه ای مبل را نیز تمیز کنید :

تمام سطوح دیگر مبل مثل دسته و پایه‌های فلزی و چوبی را با یک دستمال آغشته به پاک‌کننده سطوح تمیز کنید. استفاده از دستمال بهتر از اسپری کردن مستقیم پاک‌کننده روی سطح مبل است؛ زیرا مانع از نفوذ آن به بافت مبل می‌شود.

تمیز کردن مبل با دستمال

راهنمای کدها و علائم شستشو مبل پارچه ای

کدهای تمیز کردن مبل را بدانید. اگر مبلمان خود را از یک برند معتبر خریداری کرده باشید تگ‌هایی را با حروف لاتین روی آن خواهید یافت. این حروف لاتین به شما می‌گویند برای شستشوی مبل در خانه از چه چیزی استفاده کنید؛ بنابراین نیاز است که بدانید معانی این تگ‌ها چیست.

Water-based cleaner : W

کد شستشوی مبل w

این کد یعنی شما می‌توانید با آب یا هر شوینده‌ای که پایه اصلی آن آب است نسبت به شستن و تمیز کردن مبل خود اقدام کنید.

Solvents : S

تگ شستشوی مبل s

این کد یعنی برای شستشوی مبل در خانه فقط باید از حلال‌ها استفاده کنید. حلال‌ها تمیزکننده‌هایی هستند که مواد شیمیایی در ترکیبات اصلی آن‌ها وجود دارد.

Solvents and water-based cleaner : W/S

تگ شستشوی مبل ws

این کد یعنی شما برای شستشوی مبل در خانه هم می‌توانید از آب و هم محلول‌های دیگر استفاده کنید.

O :

به معنی مواد ارگانیک است و باید با آب سرد شسته شود.

X :

برای این‌گونه مبل ها صرفاً می‌بایست از جاروبرقی یا برس استفاده کنید و از محلول‌های پاک‌کننده استفاده نکنید. برای شستشوی بهتر مبل های این دسته می‌توانید از یک سرویس حرفه ای و تخصصی برای تمیز کردن مبل پارچه ای استفاده کنید.

تمیز کردن مبلمان در منزل

انتخاب بهترین مواد شوینده مبل

پیش از اینکه بخواهید از هرگونه لکه بر، مایعات شوینده یا اسپری‌های تمیزکننده برای شستوشو مبل و تمیز کردن مبل پارچه ای استفاده کنید باید بررسی کنید که سازنده مبل چه نکات و پیشنهاد‌هایی را برای تمیز کردن آن ارائه کرده است.

گاهی ممکن است برخی از شوینده‌ها برای جنس مبلی که دارید مناسب نباشد و اگر به اشتباه چنین شوینده‌ای را برای شستشوی مبل در خانه استفاده کنید، آسیب طولانی مدت به آن خواهید زد. همچنین موقع خرید مبل پارچه ای خود می‌توانید از فروشنده کمک بگیرید، شرکت های تولید کننده معمولاً به آن‌ها شامپوهای مخصوص مبل را معرفی و ارائه می‌کنند.

شامپو فرش و شامپو مبل

لکه زدایی پیش از خیساندن و شستوشو

بهتر است قبل از خیساندن و تمیز کردن مبل پارچه ای، لکه های آن را با روش‌های مناسب لکه گیری از بین ببرید، چرا که برخی لکه ها هنگامی که آب به آن‌ها می‌خورد گسترش پیدا کرده و پاک کردنشان سخت می‌شود

بنابراین بخش دارای لکه را با یک اسفنج و ماده پاک‌کننده خاصش با توجه به لکه پاک کنید.

هر لکه ای بنابر محیطی که دارد روش متفاوت برای پاک کردن دارد.

تمیز کردن لکه های روی مبل
به طور کلی استفاده از محلول آب و سرکه رقیق شده روی بیشتر لکه ها تاثیر خوبی دارد. محلول‌های مبتنی بر جوش‌شیرین نیز از گذشته به عنوان یکی از قوی‌ترین پاک‌کننده های خانگی استفاده می‌شدند.

طرز شستن مبل با شامپو فرش

یکی دیگر از روش های خوب شستوشو و تمیز کردن مبل پارچه ای استفاده از شامپو مبل و یا شامپو فرش است. برای شستن مبل با شامپو فرش می‌توانید در یک ظرف با توجه به میزان کثیفی مبل از نسبت مختلف شامپو و آب استفاده کنید به طور معمولاً میزان برابر هر دو برای شستشو کافی است، ترکیب حاصل را به کمک یک پارچه روی تمام سطوح بکشید تا آلودگی ها از بین برود.

اما نکته ای که وجود دارد این است که معمولاً پس از شستن مبل با شامپو فرش آب کشی صورت نمی‌گیرد و همین موضوع به معنی نفوذ مواد شوینده به لایه های زیرین و بافت پارچه ای مبل است که در طولانی مدت می‌تواند روی زیبایی مبل اثر بدی بگذارد. برای رفع این موضوع بهتر است پس از شستن مبل با شامپو فرش آن را با دستگاه بخارشوی یا جاروبرقی دوباره تمیز کنید تا مواد آلوده باقی مانده در تار و پود مبل پارچه ای تان نیز از بین بروند.

تمیز کردن مبل با دستمال خشک
پس از شستن و تمیز کردن مبل پارچه ای با استفاده از شامپو مبل و یا شامپو فرش از مبل استفاده نکنید، نم دار بودن میتواند به راحتی آلودگی ها را دوباره جذب کند.

تمیز کردن مبل پارچه ای با استفاده از جوش‌شیرین

مبلمان و لوازم منزل با گذر زمان، بو می‌گیرند. برای آنکه این بو را از بین برده و بوی تازگی و تمیزی را به مبلمان منزل هدیه کنید، کافی است کمی جوش‌شیرین روی آن‌ها بپاشید. شب تا صبح صبر کنید و صبح با یک جاروشارژی یا جاروبرقی، آن‌ها را تمیز کنید. جوش‌شیرین هرگونه لک روغن و بوهای بد را از مبل‌ها بیرون می‌کشد.

برای قسمت های از مبل که لکه قوی تری دارند می‌توانید یک محلول پاک‌کننده خانگی با جوش‌شیرین تهیه کنید. برای این کار در یک کاسه، مقداری آب و جوش‌شیرین را با هم ترکیب کنید و مخلوط حاصل را با یک برس روی لکه بکشید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند تا به خوبی به خورد پارچه رفته و لکه را از بین ببرد. سپس روی آن جاروبرقی بکشید تا پودر جوش‌شیرین را از روی مبل جدا کرده و آن را خشک کند.

کاربرد جوش شیرین فقط در از بین بردن لکه‌ها خلاصه نمی‌شود و از آن می‌توان برای نظافت وسایل ، بهداشت فردی و مسائل فراوان دیگری هم بهره برد پیشنهاد می‌کنیم

نحوه تمیز کردن مبل مخمل

به طور کلی اگر مبل مخملی در خانه دارید بهتر است در بازه های زمانی کوتاه به کمک یک پنبه یا پارچه نرم دائماً آن را تمیز نگه دارید تا در دوره های کوتاه مدت نیازبه شسشوی کامل نداشته باشند. پارچه های مخمل، خود انواع مختلفی دارند نوع کتان و پلی استر نسبت به ابریشم و ریون مقاومت بوده و تمیز کردن آن‌ها نیز ساده تر است؛ اما در ارتباط با مبل های مخمل ابریشمی و ریونی پیشنهاد ما این است با توجه به حساس بودن پارچه از خدمات مخصوص مبل شویی استفاده کنید.

برای شستشو و تمیز کردن مبل مخمل سه انتخاب دارید. انتخاب اول و بهترین انتخاب استفاده از شامپوهای مخصوص مبل است و بعد از آن ساخت محلول پاک‌کننده خانگی مبتنی بر جوش‌شیرین و آب لیمو و به عنوان انتخاب آخر می‌توانید از ترکیب آب و صابون برای تمیز کردن مبل مخمل خود استفاده کنید.

تمیز کردن مبل مخمل
شستشو و تمیز کردن مبل مخمل در مقایسه با سایر روش های تمیز کردن مبل های پارچه ای دقت و حوصله بیشتری میطلبد. برای این دسته از مبل ها نیز می‌بایست حتما علائم راهنمای شستشو و دفترچه راهنمای محصول را به دقت ورق بزنید تا به اشتباه از یک شوینده نامناسب استفاده نکنید.

نحوه خشک کردن مبل پارچه ای بعد از شستشو

از حلال های خشک کننده استفاده کنید :

 این ترکیبات مواد مایعی هستند که برای تمیز کردن مبل پارچه ای به کار می‌روند و روی مبل اسپری شده و شوینده ها را در خود حل می‌کنند، به این ترتیب فرآیند خشک کردن مبل سریع تر صورت می‌پذیرد.

از یک دستمال پارچه ای تمیز استفاده کنید :

دستمال را به روی مبل بکشید تا به خوبی هر گونه خیسی که روی مبل وجود دارد را به خود جذب کند. در چنین مواقعی می‌توانید از بخارشوی نیز کمک بگیرید.

از جریان هوا استفاده کنید :

در و پنجره ها را باز کنید و فن ها را روشن کنید. هیچ چیز به اندازه هوای تازه ومطبوع به خشک شدن مبل کمک نمی‌کند. برای این منظور می‌توانید مبلی که تمیز شده را زیر نور آفتاب قرار دهید یا شبانه آن را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود. با این کار مبلمان شما بوی خیسی نمیگیرد و تمیزی آن بیشتر نمایان می‌شود.

خشک کردن مبل با استفاده از جریان هوا
روش های ذکر شده برای خشک کردن مبل پارچه ای شما کافی هستند اما اگر از مبل مخمل استفاده می کنید پس از شستشو و استفاده از روش های بالا باید محل مورد نظر را بلافاصله خشک کنید، از پنکه یا سشوار برای این کار می‌توانید استفاده کنید.

روش پاک کردن لکه ها مختلف روی مبل پارچه ای

پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچه ای

برای تمیز کردن مبل پارچه ای که آغشته به لکه خودکار است می‌بایست ابتدا سطح مورد نظر را با آب کمی نم دار کنید و سپس مقداری نمک روی آن بریزید این عمل را برای از بین بردن لکه نوشابه روی مبل پارچه ای نیز می‌توانید انجام دهید. استفاده از ترکیب نسبت برابری از آمونیاک و گلیسرین نیز در پاک کردن لکه خودکار از روی مبل پارچه بسیار کمک کننده است برای اثر دادن این ترکیبات روی لکه از یک پنبه استفاده کنید و در پایان سطح مورد نظر را با یک شامپو ملایم شستشو و آبکشی نمایید.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل پارچه ای

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل پارچه به ترکیب نمک و الکل نیاز دارید. از یک پنبه برای مالیدن این ترکیب روی لکه چربی و تمیز کردن مبل پارچه ای استفاده کنید. اگر جنس پارچه مبل شما از نوع ابریشم است بهتر است روی لکه مورد نظر برگ کاغذ خشک کن بگذارید و سپس با یک اتوی داغ سطح آلوده را گرم کنید تا ترکیبات موجود در لکه چربی جذب کاغذ شوند و لکه از بین برود.

پاک کردن لکه خون از روی مبل پارچه ای

معمولاً برای از بین بردن لکه خون از خمیر نشاسته استفاده می‌کنند. شما نیز برای تمیز کردن مبل پارچه ای خودتان می‌توانید بسته به حجم لکه و آلودگی مقدار مناسب از نشاسته را با آب ترکیب کنید تا خمیر تقریباً سفتی حاصل شود.

 • Hami گفت:

  بسیار سپاسگزارم از شما، من روشی ک برای پاک کردن لکه خودکار گفتید رو استفاده کردم وجواب گرفتم 🙏👍👍

  1. مبل گستر گفت:

   خوشحالیم که براتون کاربردی بوده.موفق باشید

 • Nona گفت:

  ممنون از اطلاعات عالی وکاربردی که گذاشتید

  1. مبل گستر گفت:

   خواهش میکنم . خوشحالیم که مورد توجه و استقبال شما قرار گرفته.موفق باشید

 • ناشناس گفت:

  👍👍🙏

 • دیدگاهتان را بنویسید

  *

  code


  مرجع تخصصی مبلمان و چوب با سال ها تجربه و کادری مجرب با قیمت های استثنایی و کیفیت عالی آماده خدمت رسانی به شما هموطنان گرامی می باشد

  آخرین پروژه های مبل گستر